András nap: November 30.

"Aki böjtöl András napján, Vőlegényt lát iccakáján."
A november hónap utolsó napján, Szent András napját ünnepeljük. András, Jézus tanítványainak egyike volt. Néró császár helytartója fogatta el, és egy X alakú keresztre kötöztette, hogy lassú halállal haljon meg. A vértanú a legenda szerint, két napi szenvedés után november 30-án halt meg. A kereszt szárait átlósan ácsolták össze, nem úgy, mint Jézusét. Ezért még napjainkban is az ácsok az ilyen alakú keresztet András-keresztként emlegetik.


A november 30-a már az adventnek a kezdete, amely beleesik a téli napforduló időszakába. A régi időkben a pap ezen a napon olvasta fel az év történéseit: az esküvők és születések számát.
Az egyszerű emberek számára ehhez a naphoz is különféle hiedelmek, szokás kötődtek:
Az a lány, aki meg akarta látni, hogy ki lesz a jövendőbelije, András napján böjtölt, és este pedig a feje alá tett egy férfigatyát, akkor álmában meglátta a leendő hitvesét.
Vagy hasonlóképpen, ha ezen a napon egész napi böjtölés után megsózott este egy darab kenyeret, lefekvés előtt elimádkozott 3 Miatyánkot és 3 Üdvözlégyet, utána beleharapott a kenyérbe, a megmaradt darabot pedig betette egy kis tükörrel együtt a vánkosa alá. Éjfélkor, ha belenézett a tükörbe, meglátta benne a vőlegényét.
Sok lány háromszor megfordította a párnáját lefekvéskor a következő szavak kíséretében: "párnámat rázom, Szent Andrást várom, mutassa meg a jövendőbeli párom!"
Megrugdosták az ólat, mert úgy tartották, hogy ahányat röffent a disznó, annyi év múlva mennek majd csak férjhez.
Gombócfőzéskor a gombócok közepébe egy kis papírosra fiú neveket írtak és gyúrták bele a gombócba. Amelyik gombóc először jött fel főzéskor a víz színére, az lesz a jövendőbeli férj neve.
Ólmot is öntöttek, s az ólom formájából megpróbáltak a leendő férj foglalkozására rájönni.
Ha nem böjtölt egész nap, a férjjóslási praktikák nem voltak ezáltal hatékonyak.

A néphagyomány szerint Márton mellett Andrást is a „fehér lovon járók” – havat hozók közé sorolták.
A zajos mulatság ebben az időszakban megszűnt, a muzsikaszó farsangig hallgatott. Ezért a régi mondás szerint: "András zárja a hegedűt".
Ilyenkor már elkezdődnek a disznótorok is, a nép tréfásan így nevezte:"disznóölő Szent András".
A régi falusi emberek életében a disznóölés és a disznótor ünnep volt, mivel egész évben alig jutottak húshoz. Ilyentájt régen még a gyerekek sem mentek iskolába.
A disznóvágások András naptól egészen farsang végéig eltartottak, ugyanis ilyenkor nem romlott meg a hús, sokáig el lehetett tartani, felfüstölve, bödönben lesütve a húsokat.
Már kora hajnalban talpon volt az egész háznép apraja-nagyja. Hamarosan megérkezett a böllér, a disznóölő, mert azt tartja a mondás: „A saját disznaját senki nem vágja le szívesen.”
A kisebbek a disznó farkát foghatták, a gazdasszonyok egy nagy tálba felfogták a vért, ami később a véreshurkába, vagy reggelire sütöttek meg.
A leölt disznót jó, száraz szalmával borították be, aztán meggyújtották rajta. Ezzel égették le a szőrét (a sörtéjét). Ez volt a pörzsölés (perzselés).
Közben-közben megkóstoltak, mert nagy hidegek voltak, a gazda pálinkáját, forralt borát. Ettől máris jobban ment a munka kint a szabadban.
Amikor végeztek a disznóhús feldolgozásával:lett véreshurka, májashurka, kolbászok tekeregtek a kosarakban, disznósajtot préselték, abálták a szalonnát, sütötték ki a töpörtyűt (Bács-megyében, míg Békés-megyében töpörtőnek nevezik). Este került sor a nagy vacsorára, a disznótorra. Ilyenkor jeles alkalom volt az adománygyűjtés, és az alakoskodó játékok bemutatása.

Falukban járták a disznótoros házakat a kéregetők, a lesők, a kántálók. Erre a kisebb-nagyobb fiúk vállalkoztak. Többen összeverődtek, és az ablak alatt rákezdték:
"Eljöttem és kántálni, kántálni
ablak alatt fát vágni,
én is fogtam fülét, farkát,
adjanak egy darab hurkát."
Ezekre a kántálásokra beengedték a fiúkat és megvendégelték őket,kaptak kóstolót is.

Ezért nevezetes még mindig az András-nap, mert sok helyen még falun, kisebb városokban még tartják a disznóölés hagyományát.
(A cikket beküldte: Lexi38)



Anyák napjára
Emlékezni jó, még akkor is, ha fájó, hiszen ez, ami örökre a miénk, ha már elveszítettük az Édesanyánkat és ezek az szép emlékek soha nem fakulnak. Kutakodtam az emlékeimben, de egy dolog még nagyon fáj... az a pofonod, drága Édesanyám. Ma sem értem, miért... »

Joe Cross Reboot böjtje - Tapasztalatok
Tavaly tavasszal beszélgettem egy baráti társaságban és szóba került egy film, amit egy Joe Cross nevű fickó forgatott le magáról, amint Amerikát járja és 60 napon keresztül kizárólag zöldségek és gyümölcsök levét fogyasztja. A többség eszetlenségnek tartotta, de... »




Minden jog fenntartva © 2024, www.fogyokurak.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Kapcsolat: info (kukac) fogyokurak.hu | WebMinute Kft.