Kategória: További fogyókúrás cikkek

Harc az éhség ellen

Az ebédszünet óta csupán egy óra telt el, de újra kedvünk lenne harapni valamit?

Gyorsan bekapunk egy-két vaníliás kiflit, majd négy körül egy jókora szelet tortát, vacsora után pedig még bekanalazunk egy joghurtot. Sehogy sem tudjuk legyőzni az állandó éhséget? Dehogynem! Íme, tíz ok, miért érezhetünk állandó éhséget -- és pár jótanács, hogyan küzdjünk ellene.


1. Hagyjuk magunkat elcsábítani!
Gyakran elég a friss péksütemény vagy a sült kolbász ínycsiklandozó illata, és máris lyukat érzünk a gyomrunkban. Ennek persze az éhséghez semmi köze sincs. A finomságra való étvágy pszichológiai jelenség. „Mindenesetre nem könnyű különbséget tenni az éhség és az étvágy között“ -- mondja a táplálkozáskutató. Ha kísértésbe esünk, tegyük fel magunknak a kérdést: mikor is ettünk utoljára? Ha alig egy órája, akkor csak az étvágy jöhet számításba. Ugyanez a helyzet, ha egy meghatározott ételhez van kedvünk: éhség esetén általában nem válogatunk. Gyakran elegendő egy nagy pohár víz, a szervezetünk ugyanis nehezen tudja megkülönböztetni az éhséget a szomjúságtól.

2. Túl nagy változatosság
Minden új íz fokozza az étvágyat, ezért soha ne együnk egyszerre háromnál több fajta élelmiszert! Egyszerre csak egy kis adagot vegyünk magunk elé! Használjunk kis tányért -- abban soknak mutat a kevesebb étel is. Együnk nyugodtan! Az étel mennyiségétől függetlenül kb. 20 percig tart, amíg a gyomor jelzést küld az agyba, hogy elegendő táplálékhoz jutott. Ha lassabban rágunk, „tehermentesítjük” a gyomrunkat. Ha gyorsan falunk, több ételt magunkhoz veszünk, mint amennyi a jóllakottság érzéséhez kellene.

3. Nassolás a nem megfelelő időben
A csokoládé (vagy bármely más édesség) nem előétel! Ha éhgyomorra eszünk csokit, az édesség iránti étvágy hamarosan újra jelentkezik, és -- egy londoni táplálkozáskutató szerint -- akár csokifüggővé is válhatunk. Jótanács: csokoládét csakis desszertként, a főétel elfogyasztása után 15-30 perccel fogyasszunk! Mellesleg a szakember a 70 % kakaót tartalmazóakat ajánlja. A felélénkítésre, serkentésre viszont inkább a banán és a szárított gyümölcs a legmegfelelőbb: ezek kevesebb kalóriát tartalmaznak és nagyobb adagokban szabadítják fel a szerotonint, vagyis a boldogsághormont.

4. Túl kevés alvás
Ha huzamos ideig a kelleténél kevesebbet alszunk, szervezetünk kevesebb leptint (vagyis olyan hormont, amely a testsúlyt és az étvágyat szabályozza) termel. A következmény: Gyakrabban érzünk éhséget, lassabban égetjük el a kalóriákat -- és hízunk. Aki viszont már túlsúllyal küszködik, annál a megnövekedett leptinérték a vér magas zsírtartalma miatt hatástalan.

5. Nassolás tévénézés közben
Minél izgalmasabb a film, annál gyakrabban nyúlunk a chipses (sósrudacskás, mogyorós stb.) zacskó mélyére -- és a tudatalatti a két dolgot elválaszthatatlan egységgé köti össze. Szép kis alibi, hogy a chips megnyugtat. „A harapás közben hallatszó ropogás segít a krimi által okozott stressz levezetésében” -- erősíti meg a táplálkozáskutató. Ezért inkább vacsorázzunk meg a film előtt, vagy válasszunk más (egészségesebb) ropogtatnivalót. Például répát. Az unalmas adások alatt másképp foglalkoztassuk a kezünket. Fogjunk egy csésze teát, vagy csipegessünk szőlőszemeket -- vagy egyszerűen kapcsoljuk ki a készüléket.

6. Kombi-csomag
Kávé és sütemény, hasábburgonya és kóla, bor és sajt – van pár étel, ami valami mással kombinálva ízlik a legjobban. Legalábbis ezt képzeljük. Pedig mindez csupán a szokás dolga. Próbáljunk egyszer a tortaszelet helyett egy darab kekszet fogyasztani a kávéhoz!

7. A szokások rabjai
Gyomrunk svájci óra pontosságával jelez azokban az időpontokban, amikor enni szoktunk. Gyakran a gyerekkori szokásokon alapul, hogy este nem bújunk ágyba egy pohár mézzel ízesített tej vagy valamilyen (legyen az vigaszként, jutalomként vagy unalom ellen) édesség elfogyasztása nélkül. Változtassunk lassan a szokásainkon, és tudatosan próbáljunk ki valami újat, tanácsolják a táplálkozási szakemberek.

8. Ami tilos, az vonz a legjobban
Semmi értelme nincs annak, hogy radikálisan kiiktassuk az étrendünkből a kedvencünket. A szakemberek inkább az úgynevezett rugalmas ellenőrzést ajánlják. Vagyis nem az a cél, hogy egyáltalán ne együnk édességet, hanem az, hogy napi egy tábla csokoládé helyett csak egy-két kockát együnk. Soha ne heveredjünk le a kanapéra egy egész tábla csokival. Csak egy kis darabot törjünk, a többit pedig tegyük el. Ha tőlünk karnyújtásnyira hagynánk, nem tudnánk ellenállni a kísértésnek.

9. Energiagazdag ételek
Zsemlye, péksütemény, édességek -- mind-mind magas energiasűrűségű szénhidrát, amely csak rövid időre űzi el az éhséget. A vér cukorszintje gyorsan növekszik, majd hirtelen csökken. Ez váltja ki ismét az éhséget. Ezért ajánlott alacsonyabb energiasűrűségű szénhidrátokat fogyasztani: teljes kiőrlésű lisztből készült kenyeret, tésztaféléket, rizst, gyümölcsöt és zöldséget. Ezeknek köszönhetően a jóllakottság érzése hosszabb ideig tart, valamint vitaminokkal és ásványi anyagokkal is ellátják a szervezetet.

10. A hormonok irányítanak
Az ösztrogén fokozza az édesség utáni vágyat. A peteleválás idején és a kismamáknál különösen magas a szóban forgó hormon szintje. Ugyanilyen „végzetes” az alacsony szerotoninszint, amely röviddel a havi vérzés előtt jellemző. Sok nő ilyenkor nem tud ellenállni az édességeknek. Ez nem is baj, ha ismerjük a mértéket.

Kis trükkök
* A paradicsomlé legyőzi az étvágyat -- eltelít, és kevés kalóriát tartalmaz (18/100 ml).
* Előételként fogyasszunk zsírszegény levest vagy salátát. Mérsékli az éhséget a főétel tálalása előtt.
* Éhgyomorra ne igyunk bort -- a vér cukorszintje és az inzulintermelés hirtelen megnövekszik, majd lecsökken, vagyis újból farkaséhesek leszünk.
* Sportoljunk! Az oxigéntöbbletnek köszönhetően olyan enzim termelődik a szervezetünkben, amely az jelzi az agynak: Jóllakott vagyok!
* Vacsora után azonnal mossunk fogat. Az agy ezt annak jeleként fogja fel, hogy mára befejeztük, eleget ettünk már.
* Ha nagyon kívánjuk az édességet, nyugodtan együnk egy pralinét vagy egy darab csokit. Ezután tartsunk legalább három perc szünetet! Néha elég ennyi ahhoz, hogy elmúljon az étvágy.

Szerző: Jády Mónika
Megjelent partneroldalunk, a Netbarátnő hozzájárulásával.


Az élet útvesztőjében - Kiutat keresni!
"Nem megy semmi", "Majd holnap elkezdem", "Ez úgysem hízlal", "Csak még egy szeletet", "Le fogom adni", "Sosem tudok lefogyni", "Nem érdekel, hogy nézek ki", "Úgy vagyok jó, ahogy vagyok" - Ismerősek? Ezeket én is végigéltem. Íme az én történetem. »

Narancsos fogyókúra
A banánnal ellentétben - ami nem éppen sovány eledel - a narancsban (Citrus sinensis) alig van kalória. Energiahordozója egy kevés szőlő- és gyümölcscukor, ezért bátran fogyaszthatjuk éhségűzőnek, leve és rostjai jól telítenek, üdítenek, a szomjat is... »




Minden jog fenntartva © 2024, www.fogyokurak.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Kapcsolat: info (kukac) fogyokurak.hu | WebMinute Kft.