Kategória: Sport és mozgás

Elég intenzív-e a testmozgás?

Intenzív testmozgás szükséges ahhoz, hogy megfelelően égesd a zsírt és hogy felpörgesd az anyagcserédet. De honnan tudjuk, hogy kellően intenzíven sportolunk-e? Van-e valamilyen mérési lehetőség ennek eldöntésére?

Ennek megítéléséhez a legjobb módszer a pulzus figyelése az edzés alatt.
Ha a pulzusszám legalább negyed órára a megfelelő edzési tartományban van, akkor a mozgás zsírégető hatással bír.

Mi az az edzési zóna? Mikor égetjük a zsírt?
Saját pulzusod edzési zónáját a következő egyszerű számítási móddal határozhatod meg:

(220-életkorod)*0,65 = a zóna alsó határa
(220-életkorod)*0,80 = a zóna felső határa

Például, ha 30 éves vagy, akkor

(220-30)*0,65=190*0,65=124 szívverés/perc
és
(220-30)*0,80=190*0,80=152 szívverés/perc
közé kell felgyorsítanod a pulzuszámod mozgás közben, hogy a legnagyobb hatékonysággal végezd a zsírégetést.

Vannak olyan órák is, amelyek edzés közben figyelik a pulzusodat, és beprogramozhatók arra is, hogy jelezzék, ha elhagyod a saját személyes zsírégető pulzusszám zónádat. Ilyenkor változtathatod az edzés intenzitását, ha a zóna alá kerültél, fokozhatod, ha fölé, akkor lassíthatod a mozgásod.

Ha nincs ilyen órád, akkor te magad is kitapinthatod a pulzusod, például a nyakadon- 10 másodpercig számold a szívveréseidet, majd szorozd meg 6-tal. Így megkapod az aktuális értéket 1 poercre vonatkozóan. Nem tanácsos 60 másodpercig a pulzusodat tapogatni, mert ha közben ilyen hosszú időre megállsz, akkor máris csökkenni fog a mért érték. 10 másodperces mérés esetén még nem lassul le számottevően a szívverésed.

Amikor edzeni kezdesz, akkor először az alsó határ fölötti pulzusszámot tűzd ki magad elé célként. Nem kell rögtön túlhajszolnod magad. Szépen, fokozatosan, több alkalommal növeld, ahogyan az edzettséged is javul. Így haladj a 80%-os érték felé.
(A cikket beküldte: Csiper)



Akkor futunk, ha lőnek
Múlt nyáron, a postából kijövet, a keresztlányom felszólított, hogy szaladjunk! Hát szaladtunk kézen fogva, nagyon gyorsan, le a rövid lejtőn és a végén ugortunk egyet, sikítottunk is hozzá. A húgom és a barátnőm jöttek utánunk és megjegyezték, hogy ilyet sem... »

Hay féle diéta
A Hay féle diétát a 20. század elején dr. Howard Hay amerikai orvos fejlesztette ki. A Hay féle táplálkozási koncepció alapját az általa felállított ún. „kémiai emésztési szabályok” alkotják, melyek szerint fehérje és szénhidrát emésztése az emésztési... »




Minden jog fenntartva © 2024, www.fogyokurak.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Kapcsolat: info (kukac) fogyokurak.hu | WebMinute Kft.