Kategória: Sport és mozgás

Minisorozat a jógáról 1. rész

Napjaink egyik legnépszerűbb mozgásformája a jóga...

...de kevesen tudják, hogy tradicionálisan mennyi minden van az ászanák, azaz testhelyzetek gyakorlása mögött. Remélem, hogy cikksorozatom nagyobb betekintést enged majd a jóga rendszerébe, és megmutathatom, milyen sokszínű és hasznos dologról van szó. Az első cikkemben a négy tradicionális irányzatot szeretném bemutatni, melyek a karma, dhjána, astánga és bhakti jóga.


A jóga tradicionálisan Isten elérésének az útja, mely persze többféle is lehet. Meglepő módon az ászanák és a légzőgyakorlatok, melyek a mai jógaórák kitöltői, egyetlen jógairányzatnak, az astánga, azaz nyolcfokú jóga elemei, számos más „lépcsőfok” mellett. Ebben a rendszerben kevés szó esik a célról, inkább irányelveket, segítséget nyújt a jóga gyakorlóinak. A nyolc lépcsőfoka egymás mellett is gyakorolható, de csak, ha már mindet a tökéletes szintre fejlesztettük – úgy érhetjük el a tökéletességet, felszabadulást az anyagi világból, ahol a karma és a reinkarnáció örök körforgásában őrlődünk. A Patandzsali által írt Jóga-szútra a következő fokokat sorolja elénk:
Az erkölcsi fegyelemmel kapcsolatos irányelvek: erőszak-nélküliség, tartózkodás a hazugságtól, a lopástól, az anyagi gyűjtögetéstől és a szexuális önkontroll.
A magatartásra vonatkozó szabályok: tisztaság, elégedettség, lemondás, az önvaló a Védákon keresztül való tanulmányozása és a tettek és akarat alárendelése Isten akaratának.
Ezek után következnek az ülő és egyéb testhelyzetek, a légzés szabályozása, az érzékek visszavonása és befelé irányítása, koncentráció, meditáció és végül a teljes lelki elmerülés.
A végén létrejövő lelki elmerülés során a jógi lelke összekapcsolódik a Legfelsőbb Lélekkel, de a saját egyénisége nem oldódik fel szükségszerűen, csupán ha erre törekszik.

Az ezt a jógatípust követő jógik az elvonulásra, az anyagi világtól való elszakadásra törekszenek, de áldásos hatásait már az ászanák és légzőgyakorlatok rendszeres gyakorlásával is megismerhetjük. A jóga csodája számomra épp abban áll, hogy egy olyan ember is, aki csak mozgásformaként választja, könnyen komoly sikereket érhet el a lelki szinteken is.

A másik három jógaforma nem kapcsolódik szorosan a mozgáshoz, ezek inkább Indiában kedveltek. A karma jóga a tettek jógája, a védikus szentírások alapján végzett áldozatok, és az ezeknek megfelelő életvezetés célja a jó karma, a sikeres következő élet elérése. Ennek a gyakorlásnak van két foka. Az előbbin még nem teljesen önzetlenek a cselekedetek, a jógi vágyik a tettei gyümölcseire. A második szinten viszont már önzetlenül, csak azért hajtja végre cselekedeteit, mert annak úgy kell lennie. Ha valaki lemondást végez, az pedig természetesen az „én” tisztulását eredményezi. A dzsnyána jóga lényege a tudásszerzés és az ezen keresztül való közeledés a transzcendenshez. Az anyagi világ, a lélek és Isten természetét és viszonyát tanulmányozzák a jógik, és ezáltal próbálnak függetlenedni a minket körülvevő világtól.

Az Isten iráni odaadás tekintetében a legmagasabb rendű jóga a bhakti jóga, melynek során a gyakorlók egész életüket Isten akaratának rendelik alá, felkészülve rá, hogy haláluk után a mennyi bolygókon személyesen szolgálhassák Őt. A bhakti jógának kilenc folyamata van, melyek gyakorlásával erősödik az Isten iránti odaadás. Ezek a hallás, éneklés, a Legfelsőbbre való emlékezés, az Úr elmélyült szolgálata, a múrti vagy istenszobor közvetlen imádata, imák felajánlása, szolgaként viszonyulni Istenhez. (Itt a félreértések elkerülése végett fontos megjegyeznem, hogy ez örömteli feladatokat jelent és az őszinte odaadás viszonzásra talál.) A következő lépcsőfok, hogy barátként viszonyulunk Istenhez és megértjük, hogy Ő az élőlények legjobb barátja. Az utolsó lépcsőfok pedig a teljes önátadás és a Legfelsőbbnél való menedékvétel: ha a tettekről nem is mond le, teljesen Istenre bízza az életét.

Mindez természetesen csak rövid bemutatása a jóga lelkiségének és ágazatainak, hiszen ez nem egy gyorstalpalón megtanulható dolog: az igazán komolyan végzett jóga egy életre szóló elköteleződés és tanulás. Noha a mai világban ez kissé rémisztően hangzik, és valóban még a legegyszerűbb formája is komoly kitartást igényel, az eredmények, amik már rövid idő után érzékelhetőek, felbecsülhetetlenek.

(Folytatjuk)

Írásunk a Gaura Krisna Dásza: Jóga tiszta forrásból cikke alapján készült.

Szerző: Kozma Eszter
Megjelent partneroldalunk a Netbarátnő hozzájárulásával.
(A cikket beküldte: netbarátnő)



A legegyszerűbb mozgásforma
Hatékony (bizton állíthatom saját tapasztalataim alapján), bárhol, bármikor végezhető mozgásforma a séta. Túlsúlyosok is bátran elkezdhetik, várandósan is végezhető, ráadásul közös programot jelenthet a családdal, ismerősökkel. Mégis keveset hallani róla... »

Elkezdem!
Már nagyon sokszor elhatároztam, hogy na, most akkor lefogyok. De most tényleg megteszem. De először kezdjük az elején, ott, hogy hogyan lettem több mint 100 kiló. Szeptemberben meg arról fogok cikket írni, hogy megcsináltam, elértem a 75 kg-ot. »




Minden jog fenntartva © 2024, www.fogyokurak.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Kapcsolat: info (kukac) fogyokurak.hu | WebMinute Kft.